Húsipari üzemek

húsipari üzemek létesítése, bővítése, tervezése

Húsipari cikkek, segédletek

Böngészés a cikkek között

Technológiai tervezés


Élelmiszerüzemek mérete és energiagazdálkodása
Húsüzem, vágóhíd technológiai tervezésének folyamata, lépései
Húsüzem tervezése

Mesterséges intelligencia az élelmiszeriparban


Intelligens élelmiszer-technológia 1. - MÉRÉS

Húsipari pályázatok


A tervezettnél korábban indul az "Élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztése" pályázat!
Társadalmi egyeztetésen a nyárra várt két nagy élelemiszeripari pályázat!
Indul a 2021-2027-es pályázati ciklus!
Pályázat: Élelmiszeripari középvállalatok komplex beruházásainak támogatása
Pályázat: Mezőgazdasági termékek értéknövelése a feldolgozásban
Pályázat: Mezőgazdasági termékek értéknövelése
Húsipari pályázatok
Hogyan várjuk a pályázati kiírásokat?

Húskészítmények gyártástechnológiája


Zsírsütés, tepertő gyártás
A beef jerky és a biltong
A marhahús érlelése húsüzemben
I. osztályú párizsi gyártása
A pármai sonka
A májkrém húsüzemi előállítása
Virsligyártás
A húsvéti sonka
A szalámi gyártástechnológiája

Vágóüzemek kialakítása


Trichinella laborok
Oválbélyegző vágópontok részére
Sertés-marha vágópontok

Húsfeldolgozó üzemek kialakítása


Kistermelői húsfeldolgozó
Oválbélyegző húsüzemek részére
Exportképes húsüzemek kialakítása
A kolbászgyártó üzem felépítése
Széles termékskálájú kis kapacitású húsüzemek

Hírek, információk


Visszatérnek a vágópontok!
Tájékoztatás
ÉM - Élelmiszeripari-mérnöki tervezés
Fekete Sándor élelmiszermérnök MMK portfolió oldala
Egy húsipari üzem beruházási költségei
Elindult a Húsipari Üzemek.hu

 

Keresés a húsipari cikkek között




Húsüzem, vágóhíd technológiai tervezésének folyamata, lépései

2021. január 11.

Az alábbiakban egy rövid ismertető található a húsipari technológiai tervezéssel kapcsolatos fontosabb tudnivalókról.

***

Ha nem a cikkben leírtakra kíváncsi, hanem tervezőt keres, akkor kattintson a Húsipari Üzemtervező oldra, ahol azonnal ajánlatot kérhet vágóhíd tervezésére vagy húsüzem tervezésére vonatkozóan!

***

A tervezés nulladik szakasza: Az előterv

A húsipari előterv feladata: A vágóhíd, illetve húsüzem megépítése előtt a beruházó üzleti tervet készít, amelynek keretében megbecsüli a költségeket. Nem kellenek ehhez sem részletes leírások, sem hatósági jóváhagyás. Csak annyi információra van szüksége, amiből kiderül, hogy nagyságrendileg mennyibe fog kerülni a techológia, illetve mekkora és milyen építményt kell majd felépíteni. Ez utóbbi alapján tudja becsülni az építés költségeit is.

elkészítés időpontja: Ez az első lépés minden húsipari beruházás kivitelezése során. Amikor például felmerül egy baromfeldolgozó megépítésének gondolata és valamennyire már körvonalazódtak igények, akkor meg kell keresni egy technológus tervezőt és kérni kell tőle egy előtervet. Az előterv birtokában a vágástechnológiai és húsfeldolgozó technológiai költségeket már lehet becsülni. Továbbá fel kell felkeresni az építészt, hogy mondja el a véleményét: a megvalósíthatóságról, továbbá hogy lehet-e a HÉSZ alapján arra a helyre és olyan üzemet telepíteni vagy nem?, vannek-e olyan védőtávolságok, amiket figyelembe kell venni?, stb.

dokumentumok: Előzetes ajánlati terv, Géplista, Költségbecslések

megjegyzés: A tervezés ezen szakaszában elkészülő dokumentumok becsléseken és nem mérnöki munkán alapulnak, továbbá a hatósági szempontokat sem tartalmazzák. Éppen ezért az ezekben található információk csupán tájékoztató jelleggel bírnak, tervező nem vonható értük felelősségre.

Az engedélyezési terv

A technológiai engedélyezési terv feladata: A technológiai tervezés legfontosabb fázisáról van szó, amelyben minden olyan dokumentumnak el kell készülnie, amelyeket az építési engedélyi kérelem egyik szakági mellékleteként kell benyújtani. Az állategészségügyi hatóság (NÉBIH) a benyújtott technológiai tervre nem Engedélyt, hanem szakági Állásfoglalást ad ki.

elkészítés időpontja: Amikor megszületik a beruházással kapcsolatos döntés, vagy pályázat esetén megszületik a döntés a pályázaton történő indulásról, azonnal el kell kezdeni a technológiai tervek elkészítését. Fontos, hogy a vágóhídi vagy hústechnológiai terv elkészüljön és legalább egy informális jóváhagyás érkezzen rá mielőtt elkezdődik az építészeti tervezés. Esetenként előfordulhat, hogy az építési kiviteli tervvel össze kell hangolni a technológiai tervet, de nem szerencsés, ha azt egy alkalomnál többször kell módosítani.

Dokumentumok: Gépelrendezési terv, Forgalmi terv, Helyszínrajz, Technológiai leírás

Technológiai kiviteli tervek

A kiviteli terv elkészítésének célja az építészeti kiviteli tervek elkészítésének támogatása, információ szolgáltatás a húsipari technológia szállítója felé a pontos árajánlat elkészítése érdekében, valamint kapcsolódó szakágak ellátása a számukra szükséges adatokkal. Az alábbiak mindegyike jellemzően opcionális, ha az engedélyes tervre vonatkozó szerződés kifejezetten nem tartalmazza, akkor ezek nem részei annak, külön kell őket megrendelni:

Pályaterv: Olyan vágóhidakon és húsüzemekben ahol a félsertések vagy marhanegyedek szállítása csőprofilú magaspályán történik, szükséges a pálya nyomvonalának, elemeinek és tartószerkezetének pontos megtervezése. A technológia szállítója csak ezen tervek alapján tud pontos árajánlatot adni.

Műszaki adatszolgáltatás: A tervező összegyűjti a hústechnológiai gyártási folyamatban szereplő berendezéseket, s egy-egy jellemző típusra vonatkozóan begyűjti a fontosabb adatokat (befoglaló méret, elektromos táp, gépészeti csatlakozási adatok, stb.) A begyűjtött adatokat táblázatba foglalva adja át a megrendelőnek. Fontos tudni, hogy az egyes berendezések jellemzői gyártónként eltérőek, így a technológia beszerzésekor számolni kell azzal, hogy a beszerzésre kerülő berendezés jellemzői eltérhetnek az adatszolgáltatástól. (pl. nem 1,5, hanem 2,2 kW-os a gép, stb.) Ha a megrendelő nem a tervező által megadott géptípust rendeli meg, akkor fontos ellenőriznie a megrendelésre kerülő gép jellemzőit, s eltérés esetén jelezni kell ezeket az építészmek, illetve a gépészeti szakági tervezőknek.

Gépészeti csatlakozási terv: Itt tulajdonképpen a műszaki adatszolgáltatás gépelrendezési rajzba történő integrációjáról van szó. Mivel időigényes és ebből fakadóan drága, jellemzően nem szokták megrendelni. Adott esetben a szakági építész, gépész tervezők kérhetik a beruházótól, aki ilyen esetben a technológus tervezőt megbízza az elkészítésével.

Egyidejűségi táblázat: Általában az elektromos szakági tervező készíti el, az egyes gépek egyidejűségi adatait azonban a technológus tervező tudja megadni. Itt gyakori hiba, hogy a szakági terevező nem egyeztet a technológussal, csupán egy általános egyidejűségi tényezővel szorozza be a teljes elektromos áramfelvételt. Ilyen esetben fordul elő, hogy a rendszerbe telepített nagy teljesítményű fogyasztók ideiglenesen jelentkező csúcson járását nem veszik figyelembe, s így alultervezik az elektromos hálózatot. Jó példa erre a vágóhídi hűtőgépészet, ahol a frissen vágott állattestek előhűtőbe való betárolásakor, valamint forró nyári napokon normál hűtve tárolás során is huzamosan a maximum környékén alakul a hűtőgépek teljesítményfelvétele.

Hűtésigény kimutatás: A technológus terevző helyiségenként meghatározza a hűtés teljesítményigényét általános és szokásos üzemi tapasztalatok alapján. Ez természetesen nem helyettesíti a hűtéstervet!

HACCP: Mivel a HACCP jellemzően részét képezi a vágóhidakon, húsfeldolgozókban alkamazott minőségbiztosítási rendszereknek, alapesetben nem képezi az élelmiszertechnológiai tervdokumentáció részét. Beruházó dönti el, hogy a HACCP dokumentációt a minőségbiztosítási szakértőkre bízza-e, vagy a technológus tervezőtől rendeli-e meg?

Receptúrák kidolgozása: A receptúrák kidolgozása és a gyártmánylapok elkészítése alapesetben az üzemvezető feladata. Terészetesen a beruházó dönthet úgy, hogy ezek elkészítésére a technológus terevzőt kéri fel, ez azonban a márnöki díjazás miatt jellemzően sokkal költségesebb.

Technológiai műszaki ellenőri tevékenység: Ritkán kérik fel erre a technológus tervezőt, de főleg komolyabb projektek esetén van erre lehetőség.

Kiszállás, felmérés: Az engedélyes tervek szerződésében egészen változó hogy bele van-e kalkulálva a személyes kiszállás vagy nincs és ha igen, akkor mennyi. Szerződéskötéskor fontos tisztázni, hogy erre igényt tart-e a beruházó.

Élelmiszeripari tervezési díjak:

A technológus tervezők megbecsülik a tervezési munka időigényét, s a Magyar Mérnöki Kamara díjszabását alkalmazva állapítják meg a tervezési díjat. A mérnöki napidíj – mivel a kezdő és a beosztott mérnök jellemzően nem, csak az önálló, irányító, vagy kiemelt mérnök vállal önálló terevzést – 175.000,- és 300.000,- Ft/nap + áfa között alakul. Az egyéni alkuk során ettől valamennyire el lehet térni.

Kapcsolatfelvétel a tervezővel

Ha a terevzéssel kapcsolatban további kérdései merültek fel, akkor elérhetőségeinken állunk rendelkezésére, illetve konkrét tervezési igény esetén ajánljuk figyelmébe a főoldalról elérhető „Húsipari Üzemtervező” űrlapot.

Vissza az oldal elejére

Húsipari üzemek tervezésében és kivitelező vállalkozások keresésében a főoldalon talál segítséget.

Vissza a főoldalra